Azur Colloquium: Čerstvé impulsy pro cirkulární ekonomiku pneumatik
Třetí vědecké kolokvium AZuR se uskutečnilo 10. října 2024 v areálu Jülich FH Aachen za vysoké účasti.
40 vědců z různých univerzit, ústavů a kateder se sešlo, aby prodiskutovali aktuální výsledky výzkumu a projekty týkající se udržitelného opětovného použití a recyklace starých pneumatik. Na programu byly workshopy, diskusní kola a hlavní projevy na témata, jako je pyrolytické využití granulí z použitých pneumatik, využití použitých granulí pryže v protipovodňové ochraně a budoucnost pyrolýzní černě jako udržitelného plniva.
Prezentací aktuálních výzkumných projektů na začátku akce pořádané FH Aachen byl položen základ pro diskuse a hloubkové workshopy. Tři projekty se mimo jiné zabývaly pyrolytickým využitím použitých granulí pneumatik (prof. Dr. Christian Malek, TH Köln:metabolon Institute), úpravou pyrolýzních sazí pomocí plazmové aktivace (M. Sc. Dennis Kleinschmidt, Univerzita v Paderbornu ) a možnosti pyrolýzy sazí z použitých pneumatik jako udržitelného plniva (M. Sc. Jeremy Kühne, FH Aachen).
Prezentace aktuálních výzkumných projektů na širokou škálu témat
Výzkumné projekty týkající se HTC ligninu jako udržitelného výztužného plniva pro elastomery (M. Sc. Andreas Sternad, FH Aachen), budoucích protipovodňových prvků a konstrukčních prvků hrází vyrobených z odpadních pryžových granulí (Helmut Howe, NOAH) a standardizovaného katalogu Kritéria pro výzkumné projekty se také setkala s velkým zájmem Protektorovatelnost pneumatik ojetých automobilů (Sebastian Schmitt, TH Köln:metabolon Institute). M. Sc byla věnována velmi diskutovanému tématu opotřebení pneumatik. A. Rocha Vogel (Helmholtzovo centrum pro výzkum životního prostředí) představil projekt o opotřebení pneumatik a vozovek ve vodě – Co se děje na povrchu částic?
Prohloubení diskuse o pyrolýze, opotřebení pneumatik atd. na workshopech
Dalším vrcholem kolokvia v roce 2024 byla komentovaná prohlídka kampusu Jülich Univerzity aplikovaných věd v Aachenu podél hodnotového řetězce kaučuku – včetně výzkumu mikroorganismů v biotechnologii. K prohloubení příslušných témat pyrolýzy, devulkanizace, opotřebení pneumatik a udržitelných aditiv se v malých skupinách konaly workshopy, jejichž výsledky byly nakonec prezentovány a diskutovány na fóru.
Na koordinátorku sítě Azur Christinu Guth udělala řada představených projektů o aktuálních tématech v cirkulární ekonomice pneumatik stejný dojem, stejně jako angažovaná účast univerzitních partnerů Azur FH Aachen, TH Köln, TH Köln: metabolon Institute, Biochemický institut pro environmentální karcinogeny a University of Paderborn, stejně jako iniciativa strategie NOAH, Fraunhofer Institute LBF, Helmholtz Center for Environmental Research a RWTH Aachen: „Dnešní kolokvium opět poskytlo cenné impulsy pro další optimalizaci udržitelného opětovného použití a recyklace starých pneumatik. .“ Shrnutí prezentací z kolokvia 2024 bude zpřístupněno všem partnerům Azur a zainteresovaným zástupcům tisku.
Azur Colloquium 2025 se má konat v Paderbornu
Azur Colloquium 2024 sloužilo nejen pro konstruktivní, vědeckou výměnu aktuálních výzkumných projektů, ale také pro osobní networking. Účastníci mohli navázat nové kontakty a přemýšlet o budoucí spolupráci. Kromě toho byly vypracovány nápady pro možný nový výzkum a projekty financování, které lze řešit společně.
ZDROJ: www.recyclingmagazin.de